کد خبر : 248
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 اکتبر 2018 - 6:21
435 views

عسل تک گل دقیقا چه عسلی است ؟

شرکت تعاونی زنبورداران شیراز|شیراز عسل عسل تک گل که از آن به عنوان عسل یکنواخت نیز نام برده  می شود به عسلی اطلاق می گردد که دو ویژگی بارز داشته باشد: اول اینکه زنبور عسل پس از تغذیه از گیاه آن را تولید نماید و کاملا طبیعی باشد و دوم اینکه بخش اعظم شهد مورد استفاده در تهیه آن از

شرکت تعاونی زنبورداران شیراز|شیراز عسل

عسل تک گل که از آن به عنوان عسل یکنواخت نیز نام برده  می شود به عسلی اطلاق می گردد که دو ویژگی بارز داشته باشد: اول اینکه زنبور عسل پس از تغذیه از گیاه آن را تولید نماید و کاملا طبیعی باشد و دوم اینکه بخش اعظم شهد مورد استفاده در تهیه آن از یک گیاه خاص تامین شده باشد.

عسل تک گل باید طبیعی باشد!

هر چند طبیعی بودن عسل نکته ای بدیهی است اما با این حال بسیاری از مردم بصورت ناخواسته عسل صنعتی و تغذیه ای را با نام عسل تک گل تهیه می کنند. عسل تک گل باید کاملا از شهد گل و توسط زنبور عسل تهیه شود. ضمنا عسل های تغذیه ای که در تهیه آن ها شهد طبیعی بسیار کمی استفاده می شود و عسل های صنعتی که اصلا زنبور عسل در تولید آن نقشی ندارد نمی توانند به عنوان عسل تک گل تهیه و عرضه گردند.

عسل تک گل و شهد غالب

قسمت عمده شهد مورد استفاده در تولید عسل تک گل باید یک نوع گیاه خاص باشد، این گیاه ممکن است به صورت انبوه رشد کرده باشد، برای مثال یک محصول کشاورزی مانند : کلزا که در مزارع آن اطراف کشت شده یا درخت ها و یا گل های وحشی ای که به صورت عمده در آن منطقه وجود دارند مانند: زیرفون یا خلنگ جاروب.

همچنین امکان دارد عسل تک گل از گیاهی تامین شده باشد که شهد زیادی تولید می کند و به راحتی قابل دسترسی است مانند: شبدر و یونجه .

زیبایی پوست با عسل طبیعی
خواندن

عسل تک گل

زنبورداران به گل هایی که زنبورهایشان به سراغ آن ها می روند دقت می کنند اگر بیشتر این گل ها از یک گونه باشد، عسلی که پس از فاصله یک تا دو روز پس از اتمام شهد منطقه آن نوع گل برداشت شود، عسل تک گل خواهد بود.

میزان تقریبی شهد عسل تگ گل

گاهی اوقات اگر یک گونه  گل تامین کننده ۴۵% یا بیشتر از منابع شهد یک عسل باشد، آن عسل را به نام آن گل خاص می نامند. برای مثال شهد شاه بلوط ۸۵ درصد اکثر عسل های شاه بلوط را تشکیل می دهد. درصدهایی بالاتر از این مقدار غیر معمولی است زیرا اگر چه زنبورها به گل ها وفاداری نشان می دهد ، ولی به ندرت پیش می آید که این وفاداری به صورت مطلق باشد!

همچنین آن ها برای برخورداری از سلامت بالا به طیفی از شهدها و گرده های مختلف نیاز دارند.

برخی عسل های تک گل حاوی کمتر از ۴۵% از یک نوع شهد هستند. برای مثال عسل آفتابگردان اغلب حاوی ۴۰% ، رزماری ۳۰% ، زیرفون ۲۵% . اقاقیا، اسطوخودوس، خلنگ جاروب و مریم گلی فقط حاوی ۲۰% از یک نوع شهد است.

تعداد عسل های تک گل مبتنی بر گل های وحشی اندک است زیرا این نوع گل ها معمولا خیلی پراکنده هستند بهاستثنای : اسبترق، فَرَندل ، علف خربرگ باریک (بید علفی غاری) ، اسپرس ، فلفل آبی (هفت بند گزنه آبی، کرگزنه) ، خسک (خار ستاره ای) و هویج وحشی که همه آن ها گاهی اوقات به عنوان عسل تک گل در دسترس هستند.

روشی خاص برای تهیه عسل تک گل

عسل تک گله

می توان با روش هایی زنبورها را طوری تربیت کرد که فقط از یک گیاه خاص مثلا اقاقیا یا آویشن، شهد جمع آوری کنند. عسل تهیه شده از این روش با نام همان گل مشخص می شود، در این روش با بکار بردن روش های خاص که بیان جزئیات آن بسیار طولانی است، زنبورها عطر این گیاه را تشخیص داده و از میان چند گل که به طور همزمان گل داده اند، گل مورد نظر را شناخته و فقط از آن عسل جمع آوری می کند.

میزان عسل های تک گل موجود در بازار اندک است و اکثر عسل ها به صورت چند گیاه و ترکیبی عرضه می شود، درخرید عسل تک گل دقت کنید که حتما عسل خام و طبیعی تهیه کنید زیرا عسل های صنعتی و فرآوری شده علاوه بر اینکه هیچ خاصیت درمانی ندارد دارای عوارض زیادی برای بدن انسان می باشند.

منبع : بازار عسل