کد خبر : 297
تاریخ انتشار : شنبه 27 اکتبر 2018 - 14:44
934 views

کارهایی که یک زنبوردار در فصل پاپیز باید انجام دهد

با شروع فصل پاییز ، دیگر از شهد گل در طبیعت خبری نیست .درفاصله زمانی مرداد تا مهر،گاهی اوقات در مناطقی با علف های هرز کافی ، امکان تولید مقداری عسل وجود دارد.زنبوردار حداکثر تااواخر مردادماه باید به فکر وضعیت عمومی کلنی هایش باشد و آن ها رابرای فصل پاییز آماده کند . یک کلنی

با شروع فصل پاییز ، دیگر از شهد گل در طبیعت خبری نیست .درفاصله زمانی مرداد تا مهر،گاهی اوقات در مناطقی با علف های هرز کافی ، امکان تولید مقداری عسل وجود دارد.زنبوردار حداکثر تااواخر مردادماه باید به فکر وضعیت عمومی کلنی هایش باشد و آن ها رابرای فصل پاییز آماده کند .

یک کلنی خوب باید دارای ملکه ای جوان و قوی باشد که تا اواخر پاییز تخمگذاری کند و زنبوران جوان تازه متولد شده بتوانند برای زمستان گذرانی ، خوشه بزرگی تشکیل دهند. وجود ملکه جوان در بهار نیز مهم است ، زیرا در اوایل سال جدید شروع به تخمگذاری خواهد کرد و کلنی پر جمعیتی را ایجاد می کند که با آغاز جریان شهد در طبیعت ، قادر به جمع آوری مقادیر قابل توجه ای شهد و تولید عسل خواهد بود .

شرکت تعاونی زنبورداران شیراز و حومه/ شیرازعسل سایت اختصاصی شرکت تعاونی زنبورداران شیراز وحومه

به همین دو دلیل ، اغلب گفته می شود که سال زنبورداری در مردادماه شروع می شود .بنابراین تعویض سالیانه ملکه نیز بهتراست در این زمان صورت گیردکه روش آن در ادامه همین مبحث تشریح خواهد شد.درپاییز، زنبورها به ندرت تولید بچه می کنند.از اوایل تیر ماه به بعد ، زنبوردار نباید زیاد نگران تهیه کندو برای پرورش نوزاد باشد، ولی به هرحال برای ذخیره عسل ، به تعداد کافی کندو نیاز دارد.

شبکه ملکه-وظایف زنبوردار در فصل پاییز

بهتر است از اواسط تیر ماه شبکه ملکه « جداگر ملکه » رادر بالای منطقه پرورش نوزادان نصب کنیم و با شروع فصل پاییزعسل آن را برداشت کنیم . بیشتر زنبورداران در مورد استفاده از شبکه ملکه تردید دارند و اظهار می کنند که شبکه ملکه حرکت زنبورها را در کلنی کند می کند و مانع تهویه عادی داخل کندو می شود ، ولی سابقه تحقیقاتی برای تایید این اظهارات وجود ندارد .

به هر حال ازنظر علمی به نظر می رسدکه شبکه ملکه مدیریت پاییزه را در زنبورستان آسان می کند.در اثر افزایش جمعیت در کندو و فشار آوردن زنبورها به یکدیگر «ازدحام»به وجود می آید .شاید یکی از مهم ترین دلایل بچه دادن کندو ، ازدحام زنبورها باشد.به هرحال پس ازگذشت زمان ازدحام زنبورها در روزهای اول تیرماه ،به ندرت یک کندو تولید بچه می کند.

در پاییز گاهی اوقات جریان شهد حاصل از علف های هرز بیشتر از جریان شهد بهاری است ، ولی این جریان و به گل نشستن علف های هرز ، هر ساله و در همه جا اتفاق نمی افتد. به هر حال زمانی که علف های هرز به گل نشینند ، محصول عسل یک کلنی پر جمعیت و قوی در حدود ۱۸ کیلوگرم خواهد بود.

اگر کلنی های ما در منطقه ای فاقد علف هرز قرار داشته باشد و به دلایلی در قبل هم موفق به کوچ دادن زنبورها نشده باشیم ، باید زنبورها را با شربتی که از یک قسمت شکر و یک قسمت آب تشکیل می شود ، تغذیه کنیم و این کار را آن قدر ادامه دهیم تا زنبورها غذای کافی برای زمستان خود ذخیره کنند. مقدار این ذخیره بستگی به جمعیت کلنی دارد و در هر حال نباید از ده کیلوگرم کمتر باشد .

در هنگام تغذیه زنبورها ، باید به نکات مهم زیر توجه کنیم :

۱-کمبود شهددر طبیعت و گرسنه بودن زنبورها سبب بروز رفتار های نیش زنی و غارتگری درآن ها می شود .
۲-بنابراین توصیه می شودکه حتما درعصرها وشب ها به تغذیه جمعیت ها اقدام شود تاحس غارتگری آن ها تحریک نشود.

۳- سوراخ پرواز کندو ها باید تنگ ترشود به طوری که زنبوران محافظ بتوانند به راحتی از کندوی خود دفاع کنند.
منبع :کتاب راهنمای پرورش زنبور عسل

 

شرکت تعاونی زنبورداران شیراز و حومه/ شیرازعسل سایت اختصاصی شرکت تعاونی زنبورداران شیراز وحومه