کد خبر : 359
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 می 2019 - 19:25
3,834 views

مراحل برداشت ژل رویال

روش تولید و جمع آوری ژل رویال الف­) روش های طبیعی: در کندوها یی که شرایط لازم را برای تکثیر و بچه دهی دارند حجره های ملکه یا شاخون های زیادی از ژل رویال به وجود می آیند و از این سلول ها در روز سوم بعد از تشکیل٬ ژل نسبتا زیادی جمع آوری می شود

روش تولید و جمع آوری ژل رویال

الف­) روش های طبیعی:

در کندوها یی که شرایط لازم را برای تکثیر و بچه دهی دارند حجره های ملکه یا شاخون های زیادی از ژل رویال به وجود می آیند و از این سلول ها در روز سوم بعد از تشکیل٬ ژل نسبتا زیادی جمع آوری می شود و بعد از بسته شدن درب شاخون ها به تدریج ژل حالت نسبتا ژلاتینی پیدا می کند. در اواسط بهار در مناطق معتدله و اوایل اسفند ماه در مناطق قشلاقی و گرمسیری کلنی هائی که زنبوران کارگر جوان زیادی دارند٬ اگر به هر علتی ملکه و مادر خود را ازدست داده باشند بلافاصله اقدام به ایجاد شاخون های زیادی با ذخایر ژل رویال فراوان خواهند نمود. زیرا زنبوران کارگر جوان از روز دوم بعد از تولد تا روز ششم حداکثر میزان ژل رویال را از طریق غدد شیری و آرواره ای و در صورت مساعد بودن روند و جریان گرده و شهد از طبیعت٬ ترشح کرده و در اختیار لاروهای ملکه (و سایر لاروها به نسبت کمتر) زنبورعسل قرار می دهند و تولید کنندگان می توانند با قاشقک ها و سایر ابزار بعد از خراب نمودن شاخون ها ژل رویال حجره ها را جمع آوری کنند. به هر حال کندوهای قوی در موقع و زمان بچه دهی و نیز به هنگام یتیم شدن منابع ژل رویال برای زنبورداران و تولید کنندگان مربوطه خواهند بود.

ب)­ روش های مصنوعی:

در همه واحدهای پرورش ملکه می توان توام با تولید ملکه اقدام به تولید ژل رویال نمود. زیرا در واقع بخشی از پروسه و روند عملیاتی تولید ملکه و تولید ژل رویال مشابه می توانند باشند. بعد از سازماندهی کندوهای مادری٬ لاروهای یکروزه به کندوهای پرستار (کندوهای شروع کننده) انتقال داده می شوند. کندوهای شروع کننده در زمان پیوند لارو باید در وضیعت و موقعیتی شبیه حالت بچه دهی کندو درحالت طبیعی باشند تا پذیرش لاروهای پیوندی با راندمان خیلی بالائی همراه باشد.روز بعد از پیوند می توان از پذیرش و یا عدم پذیرش لاروها با انجام بازدیدهای لازم مطلع شد. در صورت پذیرفته شدن لاروها ته و کف حجره های پیوندی به تدریج از ژل رویال پر می شوند و در روز سوم لاروی و پیوند مقدار ژل به حداکثر می رسد که با وسایل (چه با قاشق های چوبی یا فلزی و چه با دستگاه های مکنده و یا سرنگ) می توان ژل حجره ها را بعد از برداشت و خارج نمودن لاروها استحصال نمود.لازم به ذکر است که از ۹۰ تا ۱۲۰ حجره لارو می توان در کندوهای شروع کننده به نسبت قوی و ضعیف بودن کندو برای جمع آوری ژل استفاده نمود. زیرا در این عملیات بیشتر مقدار ژل اندوخته شده مطرح است و نه کیفیت ملکه ها و لاروهای تولیدی واضح ایت که هر چه تعداد کندوهای پرستار شروع کننده و تعداد حجره های پیوندی بیشتر باشد مقدار تولید ژل رویال در جریان اجرای عملیات بیشتر خواهد بود٬ تا بعد از بسته بندی در ظروف مربوطه به بازارهای مصرف و یا محل های نگهداری حمل شوند. برای تهیه یک کیلوگرم ژل رویال به حدود ۲۵۰۰ سلول ملکه نیاز است. ژل های استخراج شده را پس از صاف کردن به وسیله پارچه های صافی بسیار ریز در ظروف شیشه ای در بسته ریخته و تا زمان مصرف در یخچال نگهداری می نمایند.

برچسب ها :

ناموجود