کد خبر : 367
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 می 2019 - 11:28
1,274 views

شاخون زدن

با شاخون زدن چه اتفاقی میافته ؟ وقتی زنبورا توی فصل عسل شاخون بزنن ، جمع آوری عسل خیلی خیلی کم میشه و انرژی زنبورا به هدر میره … خصوصا زنبوردارایی که دو سه تا عسل رو پشت سر هم برداشت میکنن میدونن که نباید خیلی از جمعیت توی شهد اول کار کشید وگرنه عسل دوم

با شاخون زدن چه اتفاقی میافته ؟

وقتی زنبورا توی فصل عسل شاخون بزنن ، جمع آوری عسل خیلی خیلی کم میشه و انرژی زنبورا به هدر میره ... خصوصا زنبوردارایی که دو سه تا عسل رو پشت سر هم برداشت میکنن میدونن که نباید خیلی از جمعیت توی شهد اول کار کشید وگرنه عسل دوم و سوم رو از دست میدن . یه مشکل دیگه که وجود داره اینه که اصطلاحا بوی شاخون توی زنبورستان میپیچه و همه کندو ها رو تحریک به شاخون زدن میکنه که مشکل رو چندین برابر میکنه .

چکار نباید بکنیم ؟

تراشیدن شاخون ها به تنهایی کار اشتباهیه و مشکل رو حل نمیکنه که هیچ ، گاهی هم حاد ترش میکنه ... پس هر گونه شاخون تراشی بدون هدف در فصل شهد آوری مساویه با ضرر . فقط توی یه شرایط میشه این کار رو انجام داد که زنبور نر وجود نداشته باشه .

چکار باید بکنیم ؟

یه بچه بسیار ضعیف از  کلنی میگیریم ... اینطوری که ملکه رو با دو قاب شفیره و یک قاب عسل به یه کندوی دیگه منتقل میکنیم و برای کندویی که ازش بچه گرفتیم دو تا شاخون کنار هم ( دوقلو ) باقی میزاریم . کندوی با ملکه که هیچ ولی ملکه کلنی مادری به دنیا میاد و بخوبی و خوشی زندگی میکنه !

با اجرای این روش چه اتفاقی میافته ؟

چون ملکه رو از کندو خارج کردیم تخمریزی قطع میشه و  کم کم جا برای عسل باز میشه و کلنی عسل بیشتری رو از بقیه کلنی ها جمع آوری میکنه و به اصطلاح زنبوردارا زحمتتون رو جبران میکنه . از نظر اقتصادی هم کار درستیه چون توی فصل عسل وقت برای زنبوردار طلاست پس باید گرفتن یه بچه و رسیدگی به کندویی که شاخون زده براش صرفه اقتصادی داشته باشه که این عسل اضافه این زحمت رو توجیه میکنه .

برچسب ها :

ناموجود